RULMAN NEDİR?

RULMAN NEDİR?

Rulman, çevremizde gördüğümüz hatta kullandığımız birçok alet veya nesnenin içerisinde bulunan, büyük işlevi olan bir araçtır. Farklı yönde dönen iki makine aracının birbirine bağlı bir şekilde hareket edip çalışmasına kaynaklık ederek destek sağlar. Sürtünmeyi azaltarak problemsiz bir şekilde yük aktarımını gerçekleştirir. Rulmanın bu işlevi görmesini bünyesindeki parçalar sağlar. Bu parçalar: Dış bilezik, iç bilezik, yuvarlanma elemanı, bilye ve kafestir.


Rulmanların birçok çeşidi bulunmaktadır. Büyükten küçüğe türlü makinelerin bünyesinde kullanılır. Uçaklardan mikroskoplara kadar kullanılan birçok çeşidi vardır. Günlük hayatta kullandığımız bilgisayarlar, asansörler, arabalar ve trenlerde rulman bulunmaktadır. Diş için gittiğimiz hastanede dahi dolgu için kullanılan makinelerde küçük şekilde rulmanlar bulunmaktadır. Neredeyse her aletin içerisinde bulunarak aleti işlevsel bir araca dönüştürür.


Bu araçlar hassas makine elemanı olarak da geçerler. Bu nedenle de üretimleri ekstra titizlik, özen ve yüksek teknoloji gerektirmektedir. Her rulman her makineye uymayacağı için uygun ve doğru rulman seçimi yapmak gerekir. Böylelikle seçilen rulmandan yüksek verim sağlanır. Rulmanlar için hareketin minimum seviyede sürtünme yaratarak oluşması çok önemlidir. Çünkü asıl işlevi bu olduğundan az sürtünme ile güçten kısıtlı bir ödün verilerek hareket sağlanır. Durum böyle olduğunda da başarılı ve verimli bir sonuç oluşmaktadır.


Rulman Seçimi Neden Önemlidir?


Makine teknolojisinin gelişimiyle birlikte rulmanların kullanımı da oldukça yaygınlaşmıştır. Makine teknolojisinde kullanılacak olan rulmanlar en yüksek kalite ve malzeme ile üretilmektedir. Modern imalat yöntemleri sayesinde tasarlanıp üretilen rulmanlar; makinenin işlevine de güç katmaktadır.


Tasarımınıza uymayan rulmanlar işlevini gösteremediği için fayda sağlayamaz. Bu nedenle rulmanın monteleneceği hacim çok önemlidir. Rulmanın dış çapı, monte edileceği yerin hacmine orantılı bir şekilde üretilmeli veya seçilmelidir. Rulmanın hızı da rulman seçimi konusunda önemlidir. Büyük rulmanların hızı diğerlerine göre daha azdır.


Kullanacağınız malzemenin işlevine ve istediğiniz hızına göre bir seçim yapmanız gerekir. Rulmanı seçerken önemli olan bir diğer faktör, rulmanın taşıyacağı yükün büyüklüğüdür. Aynı zamanda yükün yönüne dikkat etmek gerekir. Bu faktörlerin rulmana ve ilgili alete uyumunu sağlamak işleyiş için muhakkak gerekli ve önemlidir.